Pop Casino
Färgstarkt casino utan konto, med demoläge i automaterna och egen pott i fyra nivåer.
- Kontot var klart på trettio sekunder
- Chatten gav besked på studs i varje mätning
- Nästan varje automat går att köra i demoläge
18 år · Reklamlänk · Regler och villkor gäller · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · spelpaus.se
Pop Casino i korthet
- Svensk licensJa
- SwishJa
- LivechattJa
- Lanserat2024
- Min insättning200 kr
- Snitt-RTP94,59 %redovisad
| Licenshavare | Roi Roger Limited |
|---|---|
| Antal spel | 2 000 |
| Utmärker sig | Färgstarkt casino utan konto, med demoläge i automaterna och egen pott i fyra nivåer. |
Pop öppnade våren 2024 och valde en ljusare ton än de flesta, med bubblor i rörelse över ytan och devisen om bubblande spelglädje. Kontot var klart på en halv minut i vår mätning. Biblioteket rymmer omkring 2 000 titlar från 30 studior, medan liveavdelningen är den minsta i koncernen med runt 35 bord. Åldersgränsen ligger på 21 år och något erbjudande lämnas inte.
Det som utmärker Pop Casino
Pop skiljer sig från grannarna genom sitt ljusa formspråk med bubblor i rörelse och genom att merparten av automaterna kan testas utan insats, något flera systersajter inte tillåter. Husets pott har fyra nivåer och hämtar sina medel ur tre skilda nätverk, med en toppnivå kring fyra miljoner kronor. Åldersgränsen är frivilligt satt vid 21 år och alla tre snabba betalvägar erbjuds.
Styrkor och svagheter hos Pop Casino
- Kontot var klart på trettio sekunder
- Chatten gav besked på studs i varje mätning
- Nästan varje automat går att köra i demoläge
- Båda de provade vägarna betalade ut snabbt
- Egen pott i fyra nivåer byggd ur tre nätverk
- Ljus och lekfull design med eget uttryck
- Liveborden räknas till bara ett trettiofemtal
- Alla tre avlästa automater låg i mellanversion
- Över 80 Megaways-titlar men ingen egen ingång
- Liveborden går inte att prova gratis
- Helgerna öppnar först klockan halv tre
- Insättningen kräver minst 200 kr och stannar vid tjugo tusen
- Varken sportbok, app eller frågesida finns
Erbjudande för nya spelare hos Pop Casino
Vår poäng 4,0/10 · påverkar helhetsbetyget med 5 %
Området har ingenting att bedöma i dag, eftersom det mindre erbjudande som fanns vid starten plockades bort och aldrig ersattes. Det som ändå talar för sajten är att frånvaron ger full förutsägbarhet utan omsättningskrav, och att spelen i stället kan testas kostnadsfritt innan pengarna rör sig. Men den som väljer casino efter vad som följer med vid första insättningen får ingenting alls.
Här finns ingenting att hämta i dag. Vid lanseringen fanns visserligen en liten matchning med 500 kr som tak, men den plockades bort och har inte kommit tillbaka.
Linjen följer en trend på svensk mark, där allt fler sajter hoppar över erbjudandet och satsar på en rak spelupplevelse i stället. För dig betyder det inga omsättningskrav och en vinst som är din direkt.
Vill du känna på ett spel innan pengarna rör sig kan merparten av automaterna köras i demoläge, vilket är mer än flera systersajter tillåter. Väg alltså Pop mot konkurrenterna på utbud och uttagstid, eftersom priset aldrig blir argumentet.
Så smidigt är Pop Casino att använda
Vår poäng 8,0/10 · påverkar helhetsbetyget med 30 %
Identiteten är sajtens styrka. Färgskalan är ljus och lekfull, vilket ger ett eget uttryck i en bransch där de flesta sajter ser ut på samma sätt.
Kontot skapades på 30 sekunder över fyra steg när vi mätte, utan formulär att fylla i. Sidan beter sig likadant oavsett operativsystem och allt fungerar i webbläsaren.
Filtren räcker inte till
Kategorierna täcker start, populärt, livespel, nyheter, jackpottar och allt, och en knapp låter dig sortera per utvecklare. Längre än så kommer du inte. Megaways har ingen egen ingång trots att fler än 80 titlar finns, så den typen av spel måste sökas fram manuellt.
Merparten av automaterna kan provköras gratis innan du satsar. Liveborden gör det däremot inte, utan där gäller riktiga pengar redan från första handen. Sök på titeln direkt om du vet vad du vill spela, eftersom kategorierna är för breda för att leda dig fram.
Bakgrund, renommé och öppenhet hos Pop Casino
Vår poäng 7,5/10 · påverkar helhetsbetyget med 25 %
| Ägarbolag | Buccone Trading Limited |
|---|
Åldersgränsen är det tydligaste ställningstagandet. Pop släpper bara in den som fyllt 21, vilket är tre år över vad svensk lag kräver, och motiverar det med att risken att fastna är större i de yngre åldrarna.
Ung sajt i en etablerad koncern
Roi Roger Limited har sitt säte på Malta, bär numret C92448 och ägs i sin tur av Buccone Trading Limited. Därmed är Pop en systersajt till bland andra Klirr, Frank and Fred och Onerush. Tillståndet är eget och delas inte med dem. Verksamheten drog i gång först under 2024, så någon längre historik finns inte.
Verktygen ligger framme. Gränser för insättning, förlust och tid sätts direkt på kontot, legitimeringen sköts genom banken och Spelpaus når du utan omvägar.
Två saker skaver. Procenttalen står i informationsrutorna men nämns aldrig i lobbyn, och samtliga titlar vi kontrollerade låg under leverantörens högsta läge. Dessutom tillåter villkoren att en identitetskontroll startas när som helst, utan att något gränsbelopp anges.
Spel och redovisad RTP hos Pop Casino
Vår poäng 6,5/10 · påverkar helhetsbetyget med 20 %
Drygt 2 000 titlar, några udda studior i blandningen, tjugo egna spel och en jackpott i fyra nivåer som matas ur tre nätverk gör lobbyn mer personlig än grannarnas. Tre saker tynger helheten. Ett trettiofemtal livebord är koncernens minsta avdelning, någon sportbok finns inte alls, och samtliga kontrollerade automater visade sig ligga i mellanversion snarare än sitt högsta läge.
Pop Casino har 2 000 spel från 30 leverantörer, varav 1 700 slots och 35 livebord.
Vad du kan spela
- Live casinoJa
- BettingNej
- BingoNej
- PokerNej
| Spelleverantörer | Bland annat NetEnt, Big Time Gaming, Nolimit City, Push Gaming, Relax Gaming, Play'n GO, Pragmatic Play, Yggdrasil, Hacksaw Gaming, Quickspin, ELK Studios |
|---|---|
| Redovisad snitt-RTP | 94,6 % |
Spelutbudet i siffror
| Slots | 1 700 |
|---|---|
| Bordsspel | 20 |
| Jackpottspel | 30 |
| Exklusiva titlar | 20 |
| Spelstudios | 30 |
| Livebord totalt | 35 |
| Live roulette | 12 |
| Live blackjack | 10 |
| Live baccarat | 8 |
| Game shows | 5 |
| Live-leverantör | Evolution, Pragmatic Play |
| Bingo, poker och övrigt | Progressiva jackpottar (Pop Jackpot med fyra nivåer, Mega Moolah, WOWPot) |
Fräscht men smalt på livesidan. Drygt 2 000 titlar ligger inne, automaterna står för 1 700 av dem och studiorna räknas till 30.
Automater från både kända och udda studior
NetEnt, Big Time Gaming, Nolimit City, Push Gaming, Relax Gaming, Play'n GO, Pragmatic Play, Yggdrasil, Hacksaw Gaming, Quickspin och ELK Studios levererar merparten, och några studior som sällan syns hos konkurrenterna gör lobbyn mer personlig. Starburst, Legacy of Dead, Gonzo's Quest, Bonanza och Sweet Bonanza hör till favoriterna, medan Tombstone No Mercy, Midas Golden Touch 2 och Tomb of Gold är färskare. Under Exklusivt ligger Temple of Three, Cash Spree Pegasus II och Action Bass.
Vad vår avläsning visade
Tre välkända automater kontrollerades i informationsrutorna. Sweet Bonanza gav 95,48 procent, Book of Dead 94,25 och Starburst 94,05, vilket ger 94,59 procent i snitt. Ingen av dem låg alltså i sitt högsta läge, utan samtliga i mellanversioner.
Pop Jackpot och 80 Megaways
Husets egen pott delas ut i fyra nivåer, alltså Mega, Stora, Mellan och Snabba, och matas av tre olika nätverk, alltså King Millions, WowPot och Mega Moolah. Toppnivån har stått kring fyra miljoner kronor medan de mindre faller betydligt oftare. Vid sidan av den finns ett trettiotal progressiva titlar, bland dem Immortal Romance Mega Moolah, Gold Blitz King Millions, Jackpot 6000 och Ancient Fortunes Poseidon WowPot Megaways. Megaways-motorn sitter i över 80 titlar, bland dem Starz Megaways och Max Megaways, dock utan egen hylla.
Bordsspel och livebord
Ett tjugotal bordsspel mot datorn finns, med Blackjack Neo, Blackjack European, European Roulette, Roulette Pro och Joker Poker bland namnen, men de är utspridda i stället för samlade. Liveavdelningen kommer från Evolution med inslag av Pragmatic Play och stannar vid ett trettiofemtal bord, vilket är blygsamt jämfört med systersajterna. Insatserna visas tydligt och sträcker sig från en krona upp till tio tusen per omgång. Baccarat Live, Lightning Blackjack, XXXtreme Lightning Roulette och Craps Live hör till borden, och spelshowerna är fler än man tror, med Football Studio, Extra Chilli Epic Spins, Ice Fishing, Monopoly Big Baller och Crazy Balls.
Någon sportbok finns inte. Pop är ett renodlat casino.
Insättningar och uttag hos Pop Casino
Vår poäng 8,0/10 · påverkar helhetsbetyget med 10 %
Alla tre vägar går mot banken utan avgift, Swish landade omgående och bankvägen klarade sig på några minuter, vilket gör spannet mellan metoderna ovanligt litet. Två saker skaver ändå. Två hundra kronor är golvet för en insättning och mer än tjugo tusen går inte åt gången, och en identitetskontroll kan startas när som helst utan att någon tröskel är angiven.
Insättning: Swish, Trustly, Zimpler.
Uttag: ej kontrollerat. Vi har inte verifierat vilka metoder som går att ta ut med hos casinot. En metod som fungerar för insättning gör det inte alltid för uttag.
| Pay N Play | Ja, spela utan att registrera konto |
|---|---|
| Min insättning | 200 kr |
| Min uttag | 200 kr |
| Max uttag per dygn | 50 000 kr |
| Genomspelning av insättningen | Ej kontrollerat |
Tre vägar finns och alla går mot banken. Swish, Trustly och Zimpler sköter både insättning och uttag utan avgifter, oavsett vilken tid du sitter uppe.
Vad våra uttag visade
Trustly klarade 480 kr på fyra minuter. Ett senare uttag via Swish låg framme direkt på bankkontot. Skillnaden mellan vägarna är alltså liten, till skillnad från flera systersajter där en av metoderna släpar efter.
Att ha kvar båda bankvägarna känns delvis dubbelt, eftersom de fyller ungefär samma funktion. Å andra sidan har du en reserv om den ena krånglar.
Två hundralappar krävs för att sätta in och mer än 20 000 kr går inte per gång. Uppåt gäller 50 000 kr per dygn, 150 000 kr på en vecka och en kvarts miljon under en månad. En identitetskontroll kan enligt villkoren startas närhelst bolaget vill, utan angiven tröskel, så den kan dyka upp även vid små summor.
Så fungerar hjälpen hos Pop Casino
Vår poäng 7,5/10 · påverkar helhetsbetyget med 10 %
Samtliga tretton mätningar gav svar direkt från en svensktalande handläggare, och en automatisk assistent tar de enklaste frågorna innan dess. Öppettiderna är däremot de snävaste i hela gruppen. Vardagar stänger chatten halv två på natten och på helgerna dröjer det till halv tre på eftermiddagen innan den öppnar, samtidigt som sajten helt saknar en frågesida att slå upp svar i.
Öppettiderna är 09:00-01:30 (helger från 14:30).
Kontakt och hjälp
- LivechattJa
- E-postJa
- TelefonJa
- FAQ/hjälpcenterNej
| Hjälp på svenska | Ja |
|---|
Snabbt när det är öppet, men öppettiderna är koncernens snävaste. Vardagar gäller 09:00 till 01:30, medan helgerna inte drar i gång förrän 14:30.
Väl inne går det undan. I samtliga tretton mätningar vi gjort kom svaret direkt från en svensktalande handläggare. En automatisk assistent möter dig först i chatten och klarar de vanligaste frågorna på egen hand.
Mejladressen är support@popcasino.se och telefonnumret 010 551 62 05. Någon frågesida finns inte på sajten, så allt utöver det assistenten klarar måste gå via en person. Vänta med helgärenden till eftermiddagen, eftersom förmiddagen står obemannad.
Licensen bakom Pop Casino
Pop Casino har svensk spellicens hos Spelinspektionen, utfärdad till Roi Roger Limited. Pop Casino delar inte licens med något annat aktivt casino så en välkomstbonus är fristående.
Svensk licens och spelansvar
| Licenshavare | Roi Roger Limited |
|---|---|
| Licenstyp | Kommersiellt online |
| Giltig till | 2029-03-05 |
| Senast verifierad | 2026-10-20 |
Det här casinot delar inte licens med något annat aktivt casino. En eventuell välkomstbonus är därför fristående och påverkas inte av bonusar du tagit hos andra casinon.
Roi Roger Limited är licenshavare och tillståndet från Spelinspektionen avser kommersiellt onlinespel. Giltigheten sträcker sig till början av mars 2029.
Med svenskt tillstånd är vinsterna skattefria och verksamheten står under myndighetens tillsyn.
Tillståndet står för sig självt, så ett konto här påverkar ingenting hos systervarumärkena.
Vår samlade bedömning av Pop Casino
Casinoidags helhetsbetyg för Pop Casino är 7,3 av 10. Modellen utgår från vad spelare uppger är viktigast i Spelinspektionens rapport Allmänheten om spel 2025.
Därför väger områdena olika
Recensionen är skriven av Victor Johansson och faktagranskad av Ingemar Carlsson. Vi är alltid två som går igenom varje casino.
Spelinspektionens rapport Allmänheten om spel 2025 visar vad spelare tycker är viktigast när de väljer spelaktör. Därför har vi utformat det samlade betyget som en viktad bedömning av sex områden, där tillgänglighet och lätt att spela väger tyngst. Svensk licens är ett grundkrav och ger inte extra poäng. Kundservice ingår som Casinoidags praktiska tillägg eftersom möjligheten att få hjälp påverkar helhetsupplevelsen.
Uttagstider klockas på riktiga uttag och svarstider mäts i egna chattester, inte uppskattningar.
Spelinspektionens rapport Allmänheten om spel 2025 visar vilka egenskaper personer som spelat det senaste året sätter främst när de väljer spelaktör. Casinoidag har översatt svaren till sex områden som går att kontrollera i en recension. Svensk licens är alltid ett grundkrav. Användbarhet, renommé och öppenhet samt spelutbud och RTP får störst betydelse. Betalningar, uttag, hjälp och erbjudanden påverkar också resultatet. Rapporten visar bland annat att 45 procent valde svensk licens, 21 procent att det är lätt att spela och 11 procent ett välrenommerat varumärke som viktigast. Bonus valdes av 1 procent. Vikterna intill delbetygen är vår redaktionella fördelning, inte rapportens svarsfrekvenser.
Öppna rapporten hos SpelinspektionenFrågor och svar om Pop Casino
Är Pop Casino licensierat i Sverige?
Ja. Roi Roger Limited håller tillståndet för onlinespel, giltigt till mars 2029, och det delas inte med systersajterna.
Varför krävs 21 år?
Det är en frivillig höjning tre år över lagkravet, motiverad med att yngre vuxna oftare fastnar i spelandet. Samma linje gäller flera sajter i koncernen.
Får nya spelare något erbjudande?
Nej. Vid lanseringen låg en liten matchning framme, men den togs bort. I gengäld slipper du omsättningskrav och kan lyfta en vinst direkt.
Går det att prova spelen först?
Ja, merparten av automaterna kan köras utan insats. Liveborden kräver däremot riktiga pengar redan från början.
Hur snabbt kommer pengarna ut?
Snabbt på båda vägarna vi provade. Den ena landade omgående och den andra tog några minuter. Lägsta insättning är 200 kr.
Casinoidags slutsats om Pop Casino
Pop har hittat en egen ton. Kontot är i gång på en halv minut, uttagen gick snabbt på båda de vägar vi provade och nästan alla automater går att testa gratis först, till skillnad från flera av grannsajterna. Husets pott med fyra nivåer ger något att jaga trots att erbjudandet saknas.
Tre saker drar ner. Liveavdelningen med 35 bord är den minsta i koncernen, alla tre automater vi läste av kördes i mellanversion och sorteringen räcker inte till, eftersom Megaways måste sökas fram manuellt. Helgerna öppnar dessutom först på eftermiddagen.
Pop passar dig som spelar automater och vill titta runt innan du satsar. Söker du livebord i mängd, odds eller bonusvärde finns bättre adresser.
18 år · Reklamlänk · Regler och villkor gäller · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · spelpaus.se
Casinoidag finansieras genom provisioner. Länkar till casinon är annonslänkar. Eventuell ersättning påverkar inte våra betyg.
Ändringslogg
- Recensionen uppdaterad och betygsatt enligt vår modell, där tillgänglighet väger tyngst och svensk licens är ett grundkrav i stället för något som ger poäng. Återbetalningen avläst i tre välkända automater, uttagen tidtagna per betalväg, kontoöppningen mätt, väntetiden i chatten mätt tretton gånger och uppgifterna om spelutbud, jackpottnivåer, livebord och kontaktvägar genomgångna.
